"mita" meaning in All languages combined

See mita on Wiktionary

Noun [Albanian]

IPA: /ˈmita/
Head templates: {{head|sq|noun form}} mita
  1. inflection of mitë (“bribe”):
    definite nominative singular
    Tags: definite, form-of, nominative, singular Form of: mitë (extra: (“bribe”):)
    Sense id: en-mita-sq-noun-JGuETgMs Categories (other): Albanian entries with incorrect language header Disambiguation of Albanian entries with incorrect language header: 46 54
  2. inflection of mitë (“bribe”):
    indefinite nominative/accusative plural
    Tags: accusative, form-of, indefinite, nominative, plural Form of: mitë (extra: (“bribe”):)
    Sense id: en-mita-sq-noun-AUxWUrYE Categories (other): Albanian entries with incorrect language header Disambiguation of Albanian entries with incorrect language header: 46 54

Adjective [Esperanto]

IPA: /ˈmita/ Forms: mitan [accusative, singular], mitaj [plural], mitajn [accusative, plural]
Rhymes: -ita Head templates: {{eo-head}} mita (accusative singular mitan, plural mitaj, accusative plural mitajn)
  1. mythical Related terms: mito (english: myth)

Verb [French]

IPA: /mi.ta/
Head templates: {{head|fr|verb form}} mita
  1. third-person singular past historic of miter Tags: form-of, historic, past, singular, third-person Form of: miter
    Sense id: en-mita-fr-verb-Srui~T17 Categories (other): French entries with incorrect language header, Pages with 12 entries, Pages with entries

Noun [Indonesian]

IPA: /ˈmita/ [Standard-Indonesian], [ˈmi.t̪a] [Standard-Indonesian] Forms: mita-mita [plural]
Rhymes: -ita Etymology: Borrowed from Mongondow [Term?]. Etymology templates: {{bor+|id|mog}} Borrowed from Mongondow [Term?] Head templates: {{id-noun}} mita (plural mita-mita)
  1. a place to put sago made of bamboo or rattan, shaped like an inverted cone, usually with rope
    Sense id: en-mita-id-noun-AMlY0qHs
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Indonesian]

IPA: /ˈmita/ [Standard-Indonesian], [ˈmi.t̪a] [Standard-Indonesian] Forms: mita-mita [plural]
Rhymes: -ita Head templates: {{id-noun}} mita (plural mita-mita)
  1. syllabic abbreviation of minyak tanah
    Sense id: en-mita-id-noun-0R4C8DZK Categories (other): Indonesian entries with incorrect language header Disambiguation of Indonesian entries with incorrect language header: 43 57
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Romanization [Japanese]

Head templates: {{head|ja|romanization|head=|sc=Latn}} mita
  1. Rōmaji transcription of みた Tags: Rōmaji, alt-of, romanization Alternative form of: みた

Verb [Portuguese]

Head templates: {{head|pt|verb form}} mita
  1. inflection of mitar:
    third-person singular present indicative
    Tags: form-of, indicative, present, singular, third-person Form of: mitar
    Sense id: en-mita-pt-verb-b6P8XIXn Categories (other): Pages with 12 entries, Pages with entries, Portuguese entries with incorrect language header Disambiguation of Pages with 12 entries: 2 2 18 22 33 5 9 9 Disambiguation of Pages with entries: 1 1 18 24 35 2 9 9 Disambiguation of Portuguese entries with incorrect language header: 81 19
  2. inflection of mitar:
    second-person singular imperative
    Tags: form-of, imperative, second-person, singular Form of: mitar
    Sense id: en-mita-pt-verb-JeE2xBXt

Noun [Proto-Japonic]

Etymology: Speculatively related to Old Japanese 土 (ni, “clay, earth”) (< *mi). Etymology templates: {{cog|ojp|土||clay, earth|tr=ni}} Old Japanese 土 (ni, “clay, earth”) Head templates: {{head|jpx-pro|noun}} *mita
  1. soil Tags: reconstruction
    Sense id: en-mita-jpx-pro-noun-6T1ZoCFj Categories (other): Pages with 1 entry, Pages with entries, Proto-Japonic entries with incorrect language header

Noun [Proto-Ryukyuan]

Etymology: From Proto-Japonic *mita (“clay, earth”). Etymology templates: {{inh|jpx-ryu-pro|jpx-pro|*mita||clay, earth}} Proto-Japonic *mita (“clay, earth”) Head templates: {{head|jpx-ryu-pro|noun}} *mita
  1. clay, earth Tags: reconstruction
    Sense id: en-mita-jpx-ryu-pro-noun-ikcX7eCJ Categories (other): Pages with 1 entry, Pages with entries, Proto-Ryukyuan entries with incorrect language header

Noun [Quechua]

Head templates: {{head|qu|noun}} mita Inflection templates: {{qu-decl-noun|mita|mitap|mita}} Forms: no-table-tags [table-tags], mita [nominative, singular], mitakuna [nominative, plural], mitata [accusative, singular], mitakunata [accusative, plural], mitaman [dative, singular], mitakunaman [dative, plural], mitap [genitive, singular], mitakunap [genitive, plural], mitapi [locative, singular], mitakunapi [locative, plural], mitakama [singular, terminative], mitakunakama [plural, terminative], mitamanta [ablative, singular], mitakunamanta [ablative, plural], mitawan [instrumental, singular], mitakunawan [instrumental, plural], mitantin [comitative, singular], mitakunantin [comitative, plural], mitannaq [abessive, singular], mitakunannaq [abessive, plural], mitahina [comparative, singular], mitakunahina [comparative, plural], mitarayku [causative, singular], mitakunarayku [causative, plural], mitapaq [benefactive, singular], mitakunapaq [benefactive, plural], mitapura [associative, singular], mitakunapura [associative, plural], mitanka [distributive], mitakunanka [distributive], mitalla [exclusive, singular], mitakunalla [exclusive, plural], no-table-tags [table-tags], mitay [nominative, singular], mitaykuna [nominative, plural], mitayta [accusative, singular], mitaykunata [accusative, plural], mitayman [dative, singular], mitaykunaman [dative, plural], mitaypa [genitive, singular], mitaykunap [genitive, plural], mitaypi [locative, singular], mitaykunapi [locative, plural], mitaykama [singular, terminative], mitaykunakama [plural, terminative], mitaymanta [ablative, singular], mitaykunamanta [ablative, plural], mitaywan [instrumental, singular], mitaykunawan [instrumental, plural], mitaynintin [comitative, singular], mitaykunantin [comitative, plural], mitayninnaq [abessive, singular], mitaykunannaq [abessive, plural], mitayhina [comparative, singular], mitaykunahina [comparative, plural], mitayrayku [causative, singular], mitaykunarayku [causative, plural], mitaypaq [benefactive, singular], mitaykunapaq [benefactive, plural], mitaypura [associative, singular], mitaykunapura [associative, plural], mitayninka [distributive], mitaykunanka [distributive], mitaylla [exclusive, singular], mitaykunalla [exclusive, plural], no-table-tags [table-tags], mitayki [nominative, singular], mitaykikuna [nominative, plural], mitaykita [accusative, singular], mitaykikunata [accusative, plural], mitaykiman [dative, singular], mitaykikunaman [dative, plural], mitaykipa [genitive, singular], mitaykikunap [genitive, plural], mitaykipi [locative, singular], mitaykikunapi [locative, plural], mitaykikama [singular, terminative], mitaykikunakama [plural, terminative], mitaykimanta [ablative, singular], mitaykikunamanta [ablative, plural], mitaykiwan [instrumental, singular], mitaykikunawan [instrumental, plural], mitaykintin [comitative, singular], mitaykikunantin [comitative, plural], mitaykinnaq [abessive, singular], mitaykikunannaq [abessive, plural], mitaykihina [comparative, singular], mitaykikunahina [comparative, plural], mitaykirayku [causative, singular], mitaykikunarayku [causative, plural], mitaykipaq [benefactive, singular], mitaykikunapaq [benefactive, plural], mitaykipura [associative, singular], mitaykikunapura [associative, plural], mitaykinka [distributive], mitaykikunanka [distributive], mitaykilla [exclusive, singular], mitaykikunalla [exclusive, plural], no-table-tags [table-tags], mitan [nominative, singular], mitankuna [nominative, plural], mitanta [accusative, singular], mitankunata [accusative, plural], mitanman [dative, singular], mitankunaman [dative, plural], mitanpa [genitive, singular], mitankunap [genitive, plural], mitanpi [locative, singular], mitankunapi [locative, plural], mitankama [singular, terminative], mitankunakama [plural, terminative], mitanmanta [ablative, singular], mitankunamanta [ablative, plural], mitanwan [instrumental, singular], mitankunawan [instrumental, plural], mitanintin [comitative, singular], mitankunantin [comitative, plural], mitanninnaq [abessive, singular], mitankunannaq [abessive, plural], mitanhina [comparative, singular], mitankunahina [comparative, plural], mitanrayku [causative, singular], mitankunarayku [causative, plural], mitanpaq [benefactive, singular], mitankunapaq [benefactive, plural], mitanpura [associative, singular], mitankunapura [associative, plural], mitaninka [distributive], mitankunanka [distributive], mitanlla [exclusive, singular], mitankunalla [exclusive, plural], no-table-tags [table-tags], mitanchik [nominative, singular], mitanchikkuna [nominative, plural], mitanchikta [accusative, singular], mitanchikkunata [accusative, plural], mitanchikman [dative, singular], mitanchikkunaman [dative, plural], mitanchikpa [genitive, singular], mitanchikkunap [genitive, plural], mitanchikpi [locative, singular], mitanchikkunapi [locative, plural], mitanchikkama [singular, terminative], mitanchikkunakama [plural, terminative], mitanchikmanta [ablative, singular], mitanchikkunamanta [ablative, plural], mitanchikwan [instrumental, singular], mitanchikkunawan [instrumental, plural], mitanchiknintin [comitative, singular], mitanchikkunantin [comitative, plural], mitanchikninnaq [abessive, singular], mitanchikkunannaq [abessive, plural], mitanchikhina [comparative, singular], mitanchikkunahina [comparative, plural], mitanchikrayku [causative, singular], mitanchikkunarayku [causative, plural], mitanchikpaq [benefactive, singular], mitanchikkunapaq [benefactive, plural], mitanchikpura [associative, singular], mitanchikkunapura [associative, plural], mitanchikninka [distributive], mitanchikkunanka [distributive], mitanchiklla [exclusive, singular], mitanchikkunalla [exclusive, plural], no-table-tags [table-tags], mitayku [nominative, singular], mitaykukuna [nominative, plural], mitaykuta [accusative, singular], mitaykukunata [accusative, plural], mitaykuman [dative, singular], mitaykukunaman [dative, plural], mitaykupa [genitive, singular], mitaykukunap [genitive, plural], mitaykupi [locative, singular], mitaykukunapi [locative, plural], mitaykukama [singular, terminative], mitaykukunakama [plural, terminative], mitaykumanta [ablative, singular], mitaykukunamanta [ablative, plural], mitaykuwan [instrumental, singular], mitaykukunawan [instrumental, plural], mitaykuntin [comitative, singular], mitaykukunantin [comitative, plural], mitaykunnaq [abessive, singular], mitaykukunannaq [abessive, plural], mitaykuhina [comparative, singular], mitaykukunahina [comparative, plural], mitaykurayku [causative, singular], mitaykukunarayku [causative, plural], mitaykupaq [benefactive, singular], mitaykukunapaq [benefactive, plural], mitaykupura [associative, singular], mitaykukunapura [associative, plural], mitaykunka [distributive], mitaykukunanka [distributive], mitaykulla [exclusive, singular], mitaykukunalla [exclusive, plural], no-table-tags [table-tags], mitaykichik [nominative, singular], mitaykichikkuna [nominative, plural], mitaykichikta [accusative, singular], mitaykichikkunata [accusative, plural], mitaykichikman [dative, singular], mitaykichikkunaman [dative, plural], mitaykichikpa [genitive, singular], mitaykichikkunap [genitive, plural], mitaykichikpi [locative, singular], mitaykichikkunapi [locative, plural], mitaykichikkama [singular, terminative], mitaykichikkunakama [plural, terminative], mitaykichikmanta [ablative, singular], mitaykichikkunamanta [ablative, plural], mitaykichikwan [instrumental, singular], mitaykichikkunawan [instrumental, plural], mitaykichiknintin [comitative, singular], mitaykichikkunantin [comitative, plural], mitaykichikninnaq [abessive, singular], mitaykichikkunannaq [abessive, plural], mitaykichikhina [comparative, singular], mitaykichikkunahina [comparative, plural], mitaykichikrayku [causative, singular], mitaykichikkunarayku [causative, plural], mitaykichikpaq [benefactive, singular], mitaykichikkunapaq [benefactive, plural], mitaykichikpura [associative, singular], mitaykichikkunapura [associative, plural], mitaykichikninka [distributive], mitaykichikkunanka [distributive], mitaykichiklla [exclusive, singular], mitaykichikkunalla [exclusive, plural], no-table-tags [table-tags], mitanku [nominative, singular], mitankukuna [nominative, plural], mitankuta [accusative, singular], mitankukunata [accusative, plural], mitankuman [dative, singular], mitankukunaman [dative, plural], mitankupa [genitive, singular], mitankukunap [genitive, plural], mitankupi [locative, singular], mitankukunapi [locative, plural], mitankukama [singular, terminative], mitankukunakama [plural, terminative], mitankumanta [ablative, singular], mitankukunamanta [ablative, plural], mitankuwan [instrumental, singular], mitankukunawan [instrumental, plural], mitankuntin [comitative, singular], mitankukunantin [comitative, plural], mitankunnaq [abessive, singular], mitankukunannaq [abessive, plural], mitankuhina [comparative, singular], mitankukunahina [comparative, plural], mitankurayku [causative, singular], mitankukunarayku [causative, plural], mitankupaq [benefactive, singular], mitankukunapaq [benefactive, plural], mitankupura [associative, singular], mitankukunapura [associative, plural], mitankunka [distributive], mitankukunanka [distributive], mitankulla [exclusive, singular], mitankukunalla [exclusive, plural]
  1. alternative spelling of mit'a Tags: alt-of, alternative Alternative form of: mit'a
    Sense id: en-mita-qu-noun-LRq0Vofy Categories (other): Pages with 12 entries, Pages with entries, Quechua entries with incorrect language header

Noun [Swahili]

Audio: Sw-ke-mita.flac Forms: mita class IX [canonical], mita class X [plural], meta [alternative]
Etymology: Borrowed from English metre. Etymology templates: {{bor+|sw|en|metre}} Borrowed from English metre Head templates: {{sw-noun|n}} mita class IX (plural mita class X)
  1. metre

Verb [Tagalog]

IPA: /ˈmita/ [Standard-Tagalog], [ˈmiː.t̪ɐ] [Standard-Tagalog] Forms: nita [completive], ninita [progressive], pipita [contemplative], ᜋᜒᜆ [Baybayin]
Rhymes: -ita Head templates: {{tl-verb|+|nita|ninita|pipita|b=+}} mita (complete nita, progressive ninita, contemplative pipita, Baybayin spelling ᜋᜒᜆ), {{tlb|tl|obsolete}} (obsolete)
  1. apheretic form of pumita (infinitive) Tags: obsolete
    Sense id: en-mita-tl-verb-QxYYGPoi Categories (other): Tagalog entries with incorrect language header, Tagalog terms with Baybayin script, Tagalog terms with malumay pronunciation, Tagalog terms with malumi pronunciation, Tagalog terms with missing Baybayin script entries Disambiguation of Tagalog entries with incorrect language header: 50 50 Disambiguation of Tagalog terms with Baybayin script: 50 50 Disambiguation of Tagalog terms with malumi pronunciation: 50 50 Disambiguation of Tagalog terms with missing Baybayin script entries: 50 50
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Verb [Tagalog]

IPA: /ˈmitaʔ/ [Standard-Tagalog], [ˈmiː.t̪ɐʔ] [Standard-Tagalog] Forms: mità [canonical], nita [completive], ninita [progressive], kikita [contemplative], ᜋᜒᜆ [Baybayin]
Rhymes: -itaʔ Head templates: {{tl-verb|mità|nita|ninita|kikita|b=+}} mità (complete nita, progressive ninita, contemplative kikita, Baybayin spelling ᜋᜒᜆ), {{tlb|tl|obsolete}} (obsolete)
  1. apheretic form of kumita (infinitive) Tags: obsolete
    Sense id: en-mita-tl-verb-LjTbAxe7 Categories (other): Tagalog entries with incorrect language header, Tagalog terms with Baybayin script, Tagalog terms with malumi pronunciation, Tagalog terms with missing Baybayin script entries Disambiguation of Tagalog entries with incorrect language header: 50 50 Disambiguation of Tagalog terms with Baybayin script: 50 50 Disambiguation of Tagalog terms with malumi pronunciation: 50 50 Disambiguation of Tagalog terms with missing Baybayin script entries: 50 50
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [Tok Pisin]

Etymology: From English meter. Etymology templates: {{der|tpi|en|meter}} English meter Head templates: {{head|tpi|noun}} mita
  1. meter
    Sense id: en-mita-tpi-noun-Xv8yKhvU Categories (other): Pages with 12 entries, Pages with entries, Tok Pisin entries with incorrect language header

Noun [Volapük]

Head templates: {{head|vo|noun form}} mita
  1. genitive singular of mit Tags: form-of, genitive, singular Form of: mit
    Sense id: en-mita-vo-noun-q3phb9~I Categories (other): Pages with 12 entries, Pages with entries, Volapük entries with incorrect language header

Noun [Yoruba]

IPA: /mí.tà/ Forms: mítà [canonical]
Etymology: Borrowed from English metre. Etymology templates: {{bor+|yo|en|metre}} Borrowed from English metre Head templates: {{head|yo|noun|head=mítà|head2=}} mítà, {{yo-pos|noun|mítà|}} mítà, {{yo-noun|mítà}} mítà
  1. meter, metre (unit of measurement, 100 cm) Hyponyms: kìlómítà (english: kilometre), sẹ̀ǹtímítà (english: centimetre) Derived forms: igi mítà (english: metre stick), kíùbù mítà (english: cubic metre), ọ̀pá mítà (english: metre rule), súkúà mítà (english: square metre), òdiwọ̀n mítà (english: metric units of measurement)

Inflected forms

Alternative forms

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "mita",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Albanian",
  "lang_code": "sq",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "46 54",
          "kind": "other",
          "name": "Albanian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "(“bribe”):",
          "word": "mitë"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of mitë (“bribe”):",
        "definite nominative singular"
      ],
      "id": "en-mita-sq-noun-JGuETgMs",
      "links": [
        [
          "mitë",
          "mitë#Albanian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "definite",
        "form-of",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "46 54",
          "kind": "other",
          "name": "Albanian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "(“bribe”):",
          "word": "mitë"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of mitë (“bribe”):",
        "indefinite nominative/accusative plural"
      ],
      "id": "en-mita-sq-noun-AUxWUrYE",
      "links": [
        [
          "mitë",
          "mitë#Albanian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmita/"
    }
  ],
  "word": "mita"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "mitan",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaj",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitajn",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "mita (accusative singular mitan, plural mitaj, accusative plural mitajn)",
      "name": "eo-head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "mi‧ta"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "mi‧ta"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Esperanto",
  "lang_code": "eo",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Esperanto entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 12 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "eo",
          "name": "Mythology",
          "orig": "eo:Mythology",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "mythical"
      ],
      "id": "en-mita-eo-adj-V2~wPFPv",
      "links": [
        [
          "mythical",
          "mythical"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "english": "myth",
          "translation": "myth",
          "word": "mito"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmita/"
    },
    {
      "rhymes": "-ita"
    }
  ],
  "word": "mita"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fr",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "mita",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "French",
  "lang_code": "fr",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "French entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 12 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "miter"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third-person singular past historic of miter"
      ],
      "id": "en-mita-fr-verb-Srui~T17",
      "links": [
        [
          "miter",
          "miter#French"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "historic",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/mi.ta/"
    },
    {
      "homophone": "mitas"
    },
    {
      "homophone": "mitât"
    }
  ],
  "word": "mita"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "mog"
      },
      "expansion": "Borrowed from Mongondow [Term?]",
      "name": "bor+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Mongondow [Term?].",
  "forms": [
    {
      "form": "mita-mita",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "mita (plural mita-mita)",
      "name": "id-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "mi‧ta"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "mi‧ta"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Indonesian",
  "lang_code": "id",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "a place to put sago made of bamboo or rattan, shaped like an inverted cone, usually with rope"
      ],
      "id": "en-mita-id-noun-AMlY0qHs"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmita/",
      "tags": [
        "Standard-Indonesian"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈmi.t̪a]",
      "tags": [
        "Standard-Indonesian"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-ita"
    }
  ],
  "word": "mita"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "mita-mita",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "mita (plural mita-mita)",
      "name": "id-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "mi‧ta"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "mi‧ta"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Indonesian",
  "lang_code": "id",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "43 57",
          "kind": "other",
          "name": "Indonesian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "syllabic abbreviation of minyak tanah"
      ],
      "id": "en-mita-id-noun-0R4C8DZK",
      "links": [
        [
          "minyak tanah",
          "minyak tanah#Indonesian"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmita/",
      "tags": [
        "Standard-Indonesian"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈmi.t̪a]",
      "tags": [
        "Standard-Indonesian"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-ita"
    }
  ],
  "word": "mita"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ja",
        "2": "romanization",
        "head": "",
        "sc": "Latn"
      },
      "expansion": "mita",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Japanese",
  "lang_code": "ja",
  "pos": "romanization",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "みた"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Japanese entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Japanese romanizations",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Japanese terms with non-redundant manual script codes",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 12 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Rōmaji transcription of みた"
      ],
      "id": "en-mita-ja-romanization-MpE9ISwD",
      "links": [
        [
          "Rōmaji",
          "romaji"
        ],
        [
          "みた",
          "みた#Japanese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "Rōmaji",
        "alt-of",
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "word": "mita"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "mita",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Portuguese",
  "lang_code": "pt",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "2 2 18 22 33 5 9 9",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 12 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "1 1 18 24 35 2 9 9",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "81 19",
          "kind": "other",
          "name": "Portuguese entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "mitar"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of mitar:",
        "third-person singular present indicative"
      ],
      "id": "en-mita-pt-verb-b6P8XIXn",
      "links": [
        [
          "mitar",
          "mitar#Portuguese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "mitar"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of mitar:",
        "second-person singular imperative"
      ],
      "id": "en-mita-pt-verb-JeE2xBXt",
      "links": [
        [
          "mitar",
          "mitar#Portuguese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "mita"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "qu-noun-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitakuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitakunata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitakunaman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitakunap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitapi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitakunapi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitakama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "mitakunakama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "mitamanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitakunamanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitawan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitakunawan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitantin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitakunantin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitannaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitakunannaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitahina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitakunahina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitarayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitakunarayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitapaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitakunapaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitapura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitakunapura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "mitakunanka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "mitalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitakunalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "qu-poss-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mitay",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitayta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykunata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitayman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykunaman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaypa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykunap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaypi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykunapi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykunakama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaymanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykunamanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaywan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykunawan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaynintin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykunantin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitayninnaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykunannaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitayhina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykunahina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitayrayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykunarayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaypaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykunapaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaypura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykunapura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitayninka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykunanka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaylla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykunalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "qu-poss-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mitayki",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykikuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykikunata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykiman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykikunaman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykipa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykikunap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykipi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykikunapi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykikama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykikunakama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykimanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykikunamanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykiwan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykikunawan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykintin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykikunantin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykinnaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykikunannaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykihina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykikunahina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykirayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykikunarayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykipaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykikunapaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykipura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykikunapura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykinka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykikunanka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykikunalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "qu-poss-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mitan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankunata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankunaman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanpa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankunap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanpi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankunapi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankunakama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanmanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankunamanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanwan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankunawan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanintin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankunantin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanninnaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankunannaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanhina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankunahina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanrayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankunarayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanpaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankunapaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanpura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankunapura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaninka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankunanka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanlla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankunalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "qu-poss-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikkuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikkunata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikkunaman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikpa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikkunap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikpi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikkunapi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikkama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikkunakama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikmanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikkunamanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikwan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikkunawan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchiknintin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikkunantin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikninnaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikkunannaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikhina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikkunahina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikrayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikkunarayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikpaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikkunapaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikpura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikkunapura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikninka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikkunanka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchiklla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikkunalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "qu-poss-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mitayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykukuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykuta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykukunata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykuman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykukunaman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykupa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykukunap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykupi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykukunapi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykukama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykukunakama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykumanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykukunamanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykuwan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykukunawan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykuntin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykukunantin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykunnaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykukunannaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykuhina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykukunahina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykurayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykukunarayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykupaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykukunapaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykupura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykukunapura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykunka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykukunanka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykulla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykukunalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "qu-poss-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikkuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikkunata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikkunaman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikpa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikkunap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikpi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikkunapi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikkama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikkunakama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikmanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikkunamanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikwan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikkunawan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichiknintin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikkunantin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikninnaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikkunannaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikhina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikkunahina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikrayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikkunarayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikpaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikkunapaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikpura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikkunapura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikninka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikkunanka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichiklla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikkunalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "qu-poss-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankukuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankuta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankukunata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankuman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankukunaman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankupa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankukunap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankupi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankukunapi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankukama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankukunakama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankumanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankukunamanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankuwan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankukunawan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankuntin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankukunantin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankunnaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankukunannaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankuhina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankukunahina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankurayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankukunarayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankupaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankukunapaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankupura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankukunapura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankunka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankukunanka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankulla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankukunalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "qu",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "mita",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mita",
        "2": "mitap",
        "3": "mita"
      },
      "name": "qu-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Quechua",
  "lang_code": "qu",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "mit'a"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 12 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Quechua entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "alternative spelling of mit'a"
      ],
      "id": "en-mita-qu-noun-LRq0Vofy",
      "links": [
        [
          "mit'a",
          "mit'a#Quechua"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "word": "mita"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sw",
        "2": "en",
        "3": "metre"
      },
      "expansion": "Borrowed from English metre",
      "name": "bor+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from English metre.",
  "forms": [
    {
      "form": "mita class IX",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "mita class X",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meta",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "n"
      },
      "expansion": "mita class IX (plural mita class X)",
      "name": "sw-noun"
    }
  ],
  "lang": "Swahili",
  "lang_code": "sw",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 12 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Swahili entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "sw",
          "name": "Units of measure",
          "orig": "sw:Units of measure",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "metre"
      ],
      "id": "en-mita-sw-noun-s1zk~XyP",
      "links": [
        [
          "metre",
          "metre"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "Sw-ke-mita.flac",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/8/84/Sw-ke-mita.flac/Sw-ke-mita.flac.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/8/84/Sw-ke-mita.flac/Sw-ke-mita.flac.ogg"
    }
  ],
  "word": "mita"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "forms": [
    {
      "form": "nita",
      "tags": [
        "completive"
      ]
    },
    {
      "form": "ninita",
      "tags": [
        "progressive"
      ]
    },
    {
      "form": "pipita",
      "tags": [
        "contemplative"
      ]
    },
    {
      "form": "ᜋᜒᜆ",
      "tags": [
        "Baybayin"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "+",
        "2": "nita",
        "3": "ninita",
        "4": "pipita",
        "b": "+"
      },
      "expansion": "mita (complete nita, progressive ninita, contemplative pipita, Baybayin spelling ᜋᜒᜆ)",
      "name": "tl-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tl",
        "2": "obsolete"
      },
      "expansion": "(obsolete)",
      "name": "tlb"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "mi‧ta"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "mi‧ta"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Tagalog",
  "lang_code": "tl",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog terms with Baybayin script",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog terms with malumay pronunciation",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog terms with malumi pronunciation",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog terms with missing Baybayin script entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "apheretic form of pumita (infinitive)"
      ],
      "id": "en-mita-tl-verb-QxYYGPoi",
      "links": [
        [
          "pumita",
          "pumita#Tagalog"
        ]
      ],
      "tags": [
        "obsolete"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmita/",
      "tags": [
        "Standard-Tagalog"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈmiː.t̪ɐ]",
      "tags": [
        "Standard-Tagalog"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-ita"
    }
  ],
  "word": "mita"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "mità",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "nita",
      "tags": [
        "completive"
      ]
    },
    {
      "form": "ninita",
      "tags": [
        "progressive"
      ]
    },
    {
      "form": "kikita",
      "tags": [
        "contemplative"
      ]
    },
    {
      "form": "ᜋᜒᜆ",
      "tags": [
        "Baybayin"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mità",
        "2": "nita",
        "3": "ninita",
        "4": "kikita",
        "b": "+"
      },
      "expansion": "mità (complete nita, progressive ninita, contemplative kikita, Baybayin spelling ᜋᜒᜆ)",
      "name": "tl-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tl",
        "2": "obsolete"
      },
      "expansion": "(obsolete)",
      "name": "tlb"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "mi‧ta"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "mi‧ta"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Tagalog",
  "lang_code": "tl",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog terms with Baybayin script",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog terms with malumi pronunciation",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog terms with missing Baybayin script entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              44,
              50
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              47,
              58
            ]
          ],
          "english": "He paused awhile, his eyes in quest, seemingly looking for a place whereon to rest.",
          "ref": "1933, Francisco Balagtas, Pinagdaanang buhay ni Florante at Laura sa kahariang Albania: kinuha sa madlang \"cuadro historico\" o pinturang kinalalarawanan ng mga pangyayari nang unang panahon sa imperio ng Gresia, Llagan at Sanga:",
          "text": "Pinigil ang lakad at nagtanaw-tanaw anaki'y ninita ng pagpahingahan.",
          "translation": "He paused awhile, his eyes in quest, seemingly looking for a place whereon to rest.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "apheretic form of kumita (infinitive)"
      ],
      "id": "en-mita-tl-verb-LjTbAxe7",
      "links": [
        [
          "kumita",
          "kumita#Tagalog"
        ]
      ],
      "tags": [
        "obsolete"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmitaʔ/",
      "tags": [
        "Standard-Tagalog"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈmiː.t̪ɐʔ]",
      "tags": [
        "Standard-Tagalog"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-itaʔ"
    }
  ],
  "word": "mita"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tpi",
        "2": "en",
        "3": "meter"
      },
      "expansion": "English meter",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From English meter.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tpi",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "mita",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Tok Pisin",
  "lang_code": "tpi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 12 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Tok Pisin entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "meter"
      ],
      "id": "en-mita-tpi-noun-Xv8yKhvU",
      "links": [
        [
          "meter",
          "meter"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "mita"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vo",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "mita",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Volapük",
  "lang_code": "vo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 12 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Volapük entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "mit"
        }
      ],
      "glosses": [
        "genitive singular of mit"
      ],
      "id": "en-mita-vo-noun-q3phb9~I",
      "links": [
        [
          "mit",
          "mit#Volapük"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "mita"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "en",
        "3": "metre"
      },
      "expansion": "Borrowed from English metre",
      "name": "bor+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from English metre.",
  "forms": [
    {
      "form": "mítà",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "noun",
        "head": "mítà",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "mítà",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun",
        "2": "mítà",
        "3": ""
      },
      "expansion": "mítà",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mítà"
      },
      "expansion": "mítà",
      "name": "yo-noun"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 12 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Yoruba entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "yo",
          "name": "Metrology",
          "orig": "yo:Metrology",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "yo",
          "name": "Units of measure",
          "orig": "yo:Units of measure",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "english": "metre stick",
          "translation": "metre stick",
          "word": "igi mítà"
        },
        {
          "english": "cubic metre",
          "translation": "cubic metre",
          "word": "kíùbù mítà"
        },
        {
          "english": "metre rule",
          "translation": "metre rule",
          "word": "ọ̀pá mítà"
        },
        {
          "english": "square metre",
          "translation": "square metre",
          "word": "súkúà mítà"
        },
        {
          "english": "metric units of measurement",
          "translation": "metric units of measurement",
          "word": "òdiwọ̀n mítà"
        }
      ],
      "glosses": [
        "meter, metre (unit of measurement, 100 cm)"
      ],
      "hyponyms": [
        {
          "english": "kilometre",
          "translation": "kilometre",
          "word": "kìlómítà"
        },
        {
          "english": "centimetre",
          "translation": "centimetre",
          "word": "sẹ̀ǹtímítà"
        }
      ],
      "id": "en-mita-yo-noun-kbkxULx1",
      "links": [
        [
          "meter",
          "meter"
        ],
        [
          "metre",
          "metre"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/mí.tà/"
    }
  ],
  "word": "mita"
}

{
  "descendants": [
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Kikai",
          "lang_code": "kzg",
          "roman": "micha",
          "word": "みちゃ"
        },
        {
          "lang": "Kunigami",
          "lang_code": "xug",
          "roman": "michā",
          "word": "みちゃー"
        },
        {
          "lang": "Northern Amami Ōshima",
          "lang_code": "ryn",
          "roman": "micha",
          "word": "みちゃ"
        },
        {
          "lang": "Okinawan",
          "lang_code": "ryu",
          "roman": "ncha",
          "word": "んちゃ"
        },
        {
          "lang": "Okinoerabu",
          "lang_code": "okn",
          "roman": "micha",
          "word": "みちゃ"
        },
        {
          "lang": "Okinoerabu",
          "lang_code": "okn",
          "roman": "michā",
          "word": "みちゃー"
        },
        {
          "lang": "Southern Amami Ōshima",
          "lang_code": "ams",
          "roman": "micha",
          "word": "みちゃ"
        },
        {
          "lang": "Tokunoshima",
          "lang_code": "tkn",
          "roman": "incha",
          "word": "いんちゃ"
        },
        {
          "lang": "Yoron",
          "lang_code": "yox",
          "roman": "micha",
          "word": "みちゃ"
        },
        {
          "lang": "Yoron",
          "lang_code": "yox",
          "roman": "nicha",
          "word": "にちゃ"
        }
      ],
      "lang": "Northern Ryukyuan",
      "lang_code": "unknown"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Miyako",
          "lang_code": "mvi",
          "roman": "mta",
          "word": "みぃた"
        },
        {
          "lang": "Yaeyama",
          "lang_code": "rys",
          "roman": "nta",
          "word": "んた"
        },
        {
          "lang": "Yonaguni",
          "lang_code": "yoi",
          "roman": "nta",
          "word": "んた"
        }
      ],
      "lang": "Southern Ryukyuan",
      "lang_code": "unknown"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-ryu-pro",
        "2": "jpx-pro",
        "3": "*mita",
        "4": "",
        "5": "clay, earth"
      },
      "expansion": "Proto-Japonic *mita (“clay, earth”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Japonic *mita (“clay, earth”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-ryu-pro",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "*mita",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Ryukyuan",
  "lang_code": "jpx-ryu-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Ryukyuan/mita",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Ryukyuan entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "clay, earth"
      ],
      "id": "en-mita-jpx-ryu-pro-noun-ikcX7eCJ",
      "links": [
        [
          "clay",
          "clay"
        ],
        [
          "earth",
          "earth"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "mita"
}

{
  "descendants": [
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Hachijō",
          "lang_code": "jpx-hcj",
          "raw_tags": [
            "inherited",
            "uncertain"
          ],
          "roman": "mija",
          "word": "みじゃ"
        }
      ],
      "lang": "Eastern Old Japanese",
      "lang_code": "unknown"
    },
    {
      "lang": "Old Japanese",
      "lang_code": "ojp",
      "raw_tags": [
        "inherited",
        "uncertain"
      ],
      "roman": "nita",
      "word": "にた"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Kikai",
              "lang_code": "kzg",
              "roman": "micha",
              "word": "みちゃ"
            },
            {
              "lang": "Kunigami",
              "lang_code": "xug",
              "roman": "michā",
              "word": "みちゃー"
            },
            {
              "lang": "Northern Amami Ōshima",
              "lang_code": "ryn",
              "roman": "micha",
              "word": "みちゃ"
            },
            {
              "lang": "Okinawan",
              "lang_code": "ryu",
              "roman": "ncha",
              "word": "んちゃ"
            },
            {
              "lang": "Okinoerabu",
              "lang_code": "okn",
              "roman": "micha",
              "word": "みちゃ"
            },
            {
              "lang": "Okinoerabu",
              "lang_code": "okn",
              "roman": "michā",
              "word": "みちゃー"
            },
            {
              "lang": "Southern Amami Ōshima",
              "lang_code": "ams",
              "roman": "micha",
              "word": "みちゃ"
            },
            {
              "lang": "Tokunoshima",
              "lang_code": "tkn",
              "roman": "incha",
              "word": "いんちゃ"
            },
            {
              "lang": "Yoron",
              "lang_code": "yox",
              "roman": "micha",
              "word": "みちゃ"
            },
            {
              "lang": "Yoron",
              "lang_code": "yox",
              "roman": "nicha",
              "word": "にちゃ"
            }
          ],
          "lang": "Northern Ryukyuan",
          "lang_code": "unknown"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Miyako",
              "lang_code": "mvi",
              "roman": "mta",
              "word": "みぃた"
            },
            {
              "lang": "Yaeyama",
              "lang_code": "rys",
              "roman": "nta",
              "word": "んた"
            },
            {
              "lang": "Yonaguni",
              "lang_code": "yoi",
              "roman": "nta",
              "word": "んた"
            }
          ],
          "lang": "Southern Ryukyuan",
          "lang_code": "unknown"
        }
      ],
      "lang": "Proto-Ryukyuan",
      "lang_code": "jpx-ryu-pro",
      "word": "*mita"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ojp",
        "2": "土",
        "3": "",
        "4": "clay, earth",
        "tr": "ni"
      },
      "expansion": "Old Japanese 土 (ni, “clay, earth”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Speculatively related to Old Japanese 土 (ni, “clay, earth”) (< *mi).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-pro",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "*mita",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Japonic",
  "lang_code": "jpx-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Japonic/mita",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Japonic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "soil"
      ],
      "id": "en-mita-jpx-pro-noun-6T1ZoCFj",
      "links": [
        [
          "soil",
          "soil"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "mita"
}
{
  "categories": [
    "Albanian entries with incorrect language header",
    "Albanian non-lemma forms",
    "Albanian noun forms",
    "Pages with 12 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "mita",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Albanian",
  "lang_code": "sq",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "(“bribe”):",
          "word": "mitë"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of mitë (“bribe”):",
        "definite nominative singular"
      ],
      "links": [
        [
          "mitë",
          "mitë#Albanian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "definite",
        "form-of",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "(“bribe”):",
          "word": "mitë"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of mitë (“bribe”):",
        "indefinite nominative/accusative plural"
      ],
      "links": [
        [
          "mitë",
          "mitë#Albanian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmita/"
    }
  ],
  "word": "mita"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "mitan",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaj",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitajn",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "mita (accusative singular mitan, plural mitaj, accusative plural mitajn)",
      "name": "eo-head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "mi‧ta"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "mi‧ta"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Esperanto",
  "lang_code": "eo",
  "pos": "adj",
  "related": [
    {
      "english": "myth",
      "translation": "myth",
      "word": "mito"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Esperanto 2-syllable words",
        "Esperanto adjectives",
        "Esperanto entries with incorrect language header",
        "Esperanto lemmas",
        "Esperanto terms with IPA pronunciation",
        "Esperanto terms with audio pronunciation",
        "Pages with 12 entries",
        "Pages with entries",
        "Rhymes:Esperanto/ita",
        "Rhymes:Esperanto/ita/2 syllables",
        "eo:Mythology"
      ],
      "glosses": [
        "mythical"
      ],
      "links": [
        [
          "mythical",
          "mythical"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmita/"
    },
    {
      "rhymes": "-ita"
    }
  ],
  "word": "mita"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fr",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "mita",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "French",
  "lang_code": "fr",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "French 2-syllable words",
        "French entries with incorrect language header",
        "French non-lemma forms",
        "French terms with IPA pronunciation",
        "French terms with homophones",
        "French verb forms",
        "Pages with 12 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "miter"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third-person singular past historic of miter"
      ],
      "links": [
        [
          "miter",
          "miter#French"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "historic",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/mi.ta/"
    },
    {
      "homophone": "mitas"
    },
    {
      "homophone": "mitât"
    }
  ],
  "word": "mita"
}

{
  "categories": [
    "Indonesian 2-syllable words",
    "Indonesian entries with incorrect language header",
    "Indonesian lemmas",
    "Indonesian nouns",
    "Indonesian terms borrowed from Mongondow",
    "Indonesian terms derived from Mongondow",
    "Indonesian terms with IPA pronunciation",
    "Pages with 12 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Indonesian/ita",
    "Rhymes:Indonesian/ita/2 syllables"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "mog"
      },
      "expansion": "Borrowed from Mongondow [Term?]",
      "name": "bor+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Mongondow [Term?].",
  "forms": [
    {
      "form": "mita-mita",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "mita (plural mita-mita)",
      "name": "id-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "mi‧ta"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "mi‧ta"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Indonesian",
  "lang_code": "id",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "a place to put sago made of bamboo or rattan, shaped like an inverted cone, usually with rope"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmita/",
      "tags": [
        "Standard-Indonesian"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈmi.t̪a]",
      "tags": [
        "Standard-Indonesian"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-ita"
    }
  ],
  "word": "mita"
}

{
  "categories": [
    "Indonesian 2-syllable words",
    "Indonesian entries with incorrect language header",
    "Indonesian lemmas",
    "Indonesian nouns",
    "Indonesian terms with IPA pronunciation",
    "Pages with 12 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Indonesian/ita",
    "Rhymes:Indonesian/ita/2 syllables"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "mita-mita",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "mita (plural mita-mita)",
      "name": "id-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "mi‧ta"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "mi‧ta"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Indonesian",
  "lang_code": "id",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Indonesian syllabic abbreviations"
      ],
      "glosses": [
        "syllabic abbreviation of minyak tanah"
      ],
      "links": [
        [
          "minyak tanah",
          "minyak tanah#Indonesian"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmita/",
      "tags": [
        "Standard-Indonesian"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈmi.t̪a]",
      "tags": [
        "Standard-Indonesian"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-ita"
    }
  ],
  "word": "mita"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ja",
        "2": "romanization",
        "head": "",
        "sc": "Latn"
      },
      "expansion": "mita",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Japanese",
  "lang_code": "ja",
  "pos": "romanization",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "みた"
        }
      ],
      "categories": [
        "Japanese entries with incorrect language header",
        "Japanese non-lemma forms",
        "Japanese romanizations",
        "Japanese terms with non-redundant manual script codes",
        "Pages with 12 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "Rōmaji transcription of みた"
      ],
      "links": [
        [
          "Rōmaji",
          "romaji"
        ],
        [
          "みた",
          "みた#Japanese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "Rōmaji",
        "alt-of",
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "word": "mita"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 12 entries",
    "Pages with entries",
    "Portuguese entries with incorrect language header",
    "Portuguese non-lemma forms",
    "Portuguese verb forms"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "mita",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Portuguese",
  "lang_code": "pt",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "mitar"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of mitar:",
        "third-person singular present indicative"
      ],
      "links": [
        [
          "mitar",
          "mitar#Portuguese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "mitar"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of mitar:",
        "second-person singular imperative"
      ],
      "links": [
        [
          "mitar",
          "mitar#Portuguese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "mita"
}

{
  "descendants": [
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Hachijō",
          "lang_code": "jpx-hcj",
          "raw_tags": [
            "inherited",
            "uncertain"
          ],
          "roman": "mija",
          "word": "みじゃ"
        }
      ],
      "lang": "Eastern Old Japanese",
      "lang_code": "unknown"
    },
    {
      "lang": "Old Japanese",
      "lang_code": "ojp",
      "raw_tags": [
        "inherited",
        "uncertain"
      ],
      "roman": "nita",
      "word": "にた"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Kikai",
              "lang_code": "kzg",
              "roman": "micha",
              "word": "みちゃ"
            },
            {
              "lang": "Kunigami",
              "lang_code": "xug",
              "roman": "michā",
              "word": "みちゃー"
            },
            {
              "lang": "Northern Amami Ōshima",
              "lang_code": "ryn",
              "roman": "micha",
              "word": "みちゃ"
            },
            {
              "lang": "Okinawan",
              "lang_code": "ryu",
              "roman": "ncha",
              "word": "んちゃ"
            },
            {
              "lang": "Okinoerabu",
              "lang_code": "okn",
              "roman": "micha",
              "word": "みちゃ"
            },
            {
              "lang": "Okinoerabu",
              "lang_code": "okn",
              "roman": "michā",
              "word": "みちゃー"
            },
            {
              "lang": "Southern Amami Ōshima",
              "lang_code": "ams",
              "roman": "micha",
              "word": "みちゃ"
            },
            {
              "lang": "Tokunoshima",
              "lang_code": "tkn",
              "roman": "incha",
              "word": "いんちゃ"
            },
            {
              "lang": "Yoron",
              "lang_code": "yox",
              "roman": "micha",
              "word": "みちゃ"
            },
            {
              "lang": "Yoron",
              "lang_code": "yox",
              "roman": "nicha",
              "word": "にちゃ"
            }
          ],
          "lang": "Northern Ryukyuan",
          "lang_code": "unknown"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Miyako",
              "lang_code": "mvi",
              "roman": "mta",
              "word": "みぃた"
            },
            {
              "lang": "Yaeyama",
              "lang_code": "rys",
              "roman": "nta",
              "word": "んた"
            },
            {
              "lang": "Yonaguni",
              "lang_code": "yoi",
              "roman": "nta",
              "word": "んた"
            }
          ],
          "lang": "Southern Ryukyuan",
          "lang_code": "unknown"
        }
      ],
      "lang": "Proto-Ryukyuan",
      "lang_code": "jpx-ryu-pro",
      "word": "*mita"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ojp",
        "2": "土",
        "3": "",
        "4": "clay, earth",
        "tr": "ni"
      },
      "expansion": "Old Japanese 土 (ni, “clay, earth”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Speculatively related to Old Japanese 土 (ni, “clay, earth”) (< *mi).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-pro",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "*mita",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Japonic",
  "lang_code": "jpx-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Japonic/mita",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries",
        "Proto-Japonic entries with incorrect language header",
        "Proto-Japonic lemmas",
        "Proto-Japonic nouns",
        "jpx-pro:Landforms"
      ],
      "glosses": [
        "soil"
      ],
      "links": [
        [
          "soil",
          "soil"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "mita"
}

{
  "descendants": [
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Kikai",
          "lang_code": "kzg",
          "roman": "micha",
          "word": "みちゃ"
        },
        {
          "lang": "Kunigami",
          "lang_code": "xug",
          "roman": "michā",
          "word": "みちゃー"
        },
        {
          "lang": "Northern Amami Ōshima",
          "lang_code": "ryn",
          "roman": "micha",
          "word": "みちゃ"
        },
        {
          "lang": "Okinawan",
          "lang_code": "ryu",
          "roman": "ncha",
          "word": "んちゃ"
        },
        {
          "lang": "Okinoerabu",
          "lang_code": "okn",
          "roman": "micha",
          "word": "みちゃ"
        },
        {
          "lang": "Okinoerabu",
          "lang_code": "okn",
          "roman": "michā",
          "word": "みちゃー"
        },
        {
          "lang": "Southern Amami Ōshima",
          "lang_code": "ams",
          "roman": "micha",
          "word": "みちゃ"
        },
        {
          "lang": "Tokunoshima",
          "lang_code": "tkn",
          "roman": "incha",
          "word": "いんちゃ"
        },
        {
          "lang": "Yoron",
          "lang_code": "yox",
          "roman": "micha",
          "word": "みちゃ"
        },
        {
          "lang": "Yoron",
          "lang_code": "yox",
          "roman": "nicha",
          "word": "にちゃ"
        }
      ],
      "lang": "Northern Ryukyuan",
      "lang_code": "unknown"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Miyako",
          "lang_code": "mvi",
          "roman": "mta",
          "word": "みぃた"
        },
        {
          "lang": "Yaeyama",
          "lang_code": "rys",
          "roman": "nta",
          "word": "んた"
        },
        {
          "lang": "Yonaguni",
          "lang_code": "yoi",
          "roman": "nta",
          "word": "んた"
        }
      ],
      "lang": "Southern Ryukyuan",
      "lang_code": "unknown"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-ryu-pro",
        "2": "jpx-pro",
        "3": "*mita",
        "4": "",
        "5": "clay, earth"
      },
      "expansion": "Proto-Japonic *mita (“clay, earth”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Japonic *mita (“clay, earth”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-ryu-pro",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "*mita",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Ryukyuan",
  "lang_code": "jpx-ryu-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Ryukyuan/mita",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries",
        "Proto-Ryukyuan entries with incorrect language header",
        "Proto-Ryukyuan lemmas",
        "Proto-Ryukyuan nouns",
        "Proto-Ryukyuan terms derived from Proto-Japonic",
        "Proto-Ryukyuan terms inherited from Proto-Japonic"
      ],
      "glosses": [
        "clay, earth"
      ],
      "links": [
        [
          "clay",
          "clay"
        ],
        [
          "earth",
          "earth"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "mita"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "qu-noun-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitakuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitakunata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitakunaman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitakunap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitapi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitakunapi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitakama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "mitakunakama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "mitamanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitakunamanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitawan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitakunawan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitantin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitakunantin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitannaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitakunannaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitahina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitakunahina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitarayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitakunarayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitapaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitakunapaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitapura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitakunapura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "mitakunanka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "mitalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitakunalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "qu-poss-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mitay",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitayta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykunata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitayman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykunaman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaypa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykunap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaypi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykunapi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykunakama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaymanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykunamanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaywan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykunawan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaynintin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykunantin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitayninnaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykunannaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitayhina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykunahina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitayrayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykunarayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaypaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykunapaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaypura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykunapura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitayninka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykunanka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaylla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykunalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "qu-poss-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mitayki",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykikuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykikunata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykiman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykikunaman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykipa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykikunap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykipi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykikunapi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykikama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykikunakama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykimanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykikunamanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykiwan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykikunawan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykintin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykikunantin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykinnaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykikunannaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykihina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykikunahina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykirayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykikunarayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykipaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykikunapaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykipura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykikunapura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykinka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykikunanka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykikunalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "qu-poss-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mitan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankunata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankunaman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanpa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankunap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanpi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankunapi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankunakama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanmanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankunamanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanwan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankunawan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanintin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankunantin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanninnaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankunannaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanhina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankunahina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanrayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankunarayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanpaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankunapaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanpura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankunapura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaninka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankunanka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanlla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankunalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "qu-poss-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikkuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikkunata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikkunaman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikpa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikkunap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikpi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikkunapi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikkama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikkunakama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikmanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikkunamanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikwan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikkunawan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchiknintin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikkunantin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikninnaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikkunannaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikhina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikkunahina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikrayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikkunarayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikpaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikkunapaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikpura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikkunapura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikninka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikkunanka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchiklla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanchikkunalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "qu-poss-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mitayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykukuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykuta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykukunata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykuman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykukunaman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykupa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykukunap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykupi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykukunapi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykukama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykukunakama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykumanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykukunamanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykuwan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykukunawan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykuntin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykukunantin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykunnaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykukunannaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykuhina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykukunahina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykurayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykukunarayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykupaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykukunapaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykupura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykukunapura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykunka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykukunanka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykulla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykukunalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "qu-poss-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikkuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikkunata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikkunaman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikpa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikkunap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikpi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikkunapi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikkama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikkunakama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikmanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikkunamanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikwan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikkunawan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichiknintin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikkunantin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikninnaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikkunannaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikhina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikkunahina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikrayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikkunarayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikpaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikkunapaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikpura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikkunapura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikninka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikkunanka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichiklla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitaykichikkunalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "qu-poss-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mitanku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankukuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankuta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankukunata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankuman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankukunaman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankupa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankukunap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankupi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankukunapi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankukama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankukunakama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankumanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankukunamanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankuwan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankukunawan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankuntin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankukunantin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankunnaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankukunannaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankuhina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankukunahina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankurayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankukunarayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankupaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankukunapaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankupura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankukunapura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankunka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankukunanka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankulla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitankukunalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "qu",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "mita",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mita",
        "2": "mitap",
        "3": "mita"
      },
      "name": "qu-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Quechua",
  "lang_code": "qu",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "mit'a"
        }
      ],
      "categories": [
        "Pages with 12 entries",
        "Pages with entries",
        "Quechua entries with incorrect language header",
        "Quechua lemmas",
        "Quechua nouns"
      ],
      "glosses": [
        "alternative spelling of mit'a"
      ],
      "links": [
        [
          "mit'a",
          "mit'a#Quechua"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "word": "mita"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sw",
        "2": "en",
        "3": "metre"
      },
      "expansion": "Borrowed from English metre",
      "name": "bor+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from English metre.",
  "forms": [
    {
      "form": "mita class IX",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "mita class X",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meta",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "n"
      },
      "expansion": "mita class IX (plural mita class X)",
      "name": "sw-noun"
    }
  ],
  "lang": "Swahili",
  "lang_code": "sw",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 12 entries",
        "Pages with entries",
        "Swahili class IX nouns",
        "Swahili entries with incorrect language header",
        "Swahili lemmas",
        "Swahili nouns",
        "Swahili terms borrowed from English",
        "Swahili terms derived from English",
        "sw:Units of measure"
      ],
      "glosses": [
        "metre"
      ],
      "links": [
        [
          "metre",
          "metre"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "Sw-ke-mita.flac",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/8/84/Sw-ke-mita.flac/Sw-ke-mita.flac.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/8/84/Sw-ke-mita.flac/Sw-ke-mita.flac.ogg"
    }
  ],
  "word": "mita"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 12 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Tagalog/ita",
    "Rhymes:Tagalog/ita/2 syllables",
    "Rhymes:Tagalog/itaʔ",
    "Rhymes:Tagalog/itaʔ/2 syllables",
    "Tagalog 2-syllable words",
    "Tagalog entries with incorrect language header",
    "Tagalog lemmas",
    "Tagalog obsolete terms",
    "Tagalog terms with Baybayin script",
    "Tagalog terms with IPA pronunciation",
    "Tagalog terms with malumay pronunciation",
    "Tagalog terms with malumi pronunciation",
    "Tagalog terms with missing Baybayin script entries",
    "Tagalog verbs"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "forms": [
    {
      "form": "nita",
      "tags": [
        "completive"
      ]
    },
    {
      "form": "ninita",
      "tags": [
        "progressive"
      ]
    },
    {
      "form": "pipita",
      "tags": [
        "contemplative"
      ]
    },
    {
      "form": "ᜋᜒᜆ",
      "tags": [
        "Baybayin"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "+",
        "2": "nita",
        "3": "ninita",
        "4": "pipita",
        "b": "+"
      },
      "expansion": "mita (complete nita, progressive ninita, contemplative pipita, Baybayin spelling ᜋᜒᜆ)",
      "name": "tl-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tl",
        "2": "obsolete"
      },
      "expansion": "(obsolete)",
      "name": "tlb"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "mi‧ta"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "mi‧ta"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Tagalog",
  "lang_code": "tl",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Tagalog apheretic forms"
      ],
      "glosses": [
        "apheretic form of pumita (infinitive)"
      ],
      "links": [
        [
          "pumita",
          "pumita#Tagalog"
        ]
      ],
      "tags": [
        "obsolete"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmita/",
      "tags": [
        "Standard-Tagalog"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈmiː.t̪ɐ]",
      "tags": [
        "Standard-Tagalog"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-ita"
    }
  ],
  "word": "mita"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 12 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Tagalog/itaʔ",
    "Rhymes:Tagalog/itaʔ/2 syllables",
    "Tagalog 2-syllable words",
    "Tagalog entries with incorrect language header",
    "Tagalog lemmas",
    "Tagalog obsolete terms",
    "Tagalog terms with Baybayin script",
    "Tagalog terms with IPA pronunciation",
    "Tagalog terms with malumi pronunciation",
    "Tagalog terms with missing Baybayin script entries",
    "Tagalog verbs"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "mità",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "nita",
      "tags": [
        "completive"
      ]
    },
    {
      "form": "ninita",
      "tags": [
        "progressive"
      ]
    },
    {
      "form": "kikita",
      "tags": [
        "contemplative"
      ]
    },
    {
      "form": "ᜋᜒᜆ",
      "tags": [
        "Baybayin"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mità",
        "2": "nita",
        "3": "ninita",
        "4": "kikita",
        "b": "+"
      },
      "expansion": "mità (complete nita, progressive ninita, contemplative kikita, Baybayin spelling ᜋᜒᜆ)",
      "name": "tl-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tl",
        "2": "obsolete"
      },
      "expansion": "(obsolete)",
      "name": "tlb"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "mi‧ta"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "mi‧ta"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Tagalog",
  "lang_code": "tl",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Tagalog apheretic forms",
        "Tagalog terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              44,
              50
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              47,
              58
            ]
          ],
          "english": "He paused awhile, his eyes in quest, seemingly looking for a place whereon to rest.",
          "ref": "1933, Francisco Balagtas, Pinagdaanang buhay ni Florante at Laura sa kahariang Albania: kinuha sa madlang \"cuadro historico\" o pinturang kinalalarawanan ng mga pangyayari nang unang panahon sa imperio ng Gresia, Llagan at Sanga:",
          "text": "Pinigil ang lakad at nagtanaw-tanaw anaki'y ninita ng pagpahingahan.",
          "translation": "He paused awhile, his eyes in quest, seemingly looking for a place whereon to rest.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "apheretic form of kumita (infinitive)"
      ],
      "links": [
        [
          "kumita",
          "kumita#Tagalog"
        ]
      ],
      "tags": [
        "obsolete"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmitaʔ/",
      "tags": [
        "Standard-Tagalog"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈmiː.t̪ɐʔ]",
      "tags": [
        "Standard-Tagalog"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-itaʔ"
    }
  ],
  "word": "mita"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tpi",
        "2": "en",
        "3": "meter"
      },
      "expansion": "English meter",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From English meter.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tpi",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "mita",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Tok Pisin",
  "lang_code": "tpi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 12 entries",
        "Pages with entries",
        "Tok Pisin entries with incorrect language header",
        "Tok Pisin lemmas",
        "Tok Pisin nouns",
        "Tok Pisin terms derived from English"
      ],
      "glosses": [
        "meter"
      ],
      "links": [
        [
          "meter",
          "meter"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "mita"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vo",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "mita",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Volapük",
  "lang_code": "vo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 12 entries",
        "Pages with entries",
        "Volapük entries with incorrect language header",
        "Volapük non-lemma forms",
        "Volapük noun forms"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "mit"
        }
      ],
      "glosses": [
        "genitive singular of mit"
      ],
      "links": [
        [
          "mit",
          "mit#Volapük"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "mita"
}

{
  "derived": [
    {
      "english": "metre stick",
      "translation": "metre stick",
      "word": "igi mítà"
    },
    {
      "english": "cubic metre",
      "translation": "cubic metre",
      "word": "kíùbù mítà"
    },
    {
      "english": "metre rule",
      "translation": "metre rule",
      "word": "ọ̀pá mítà"
    },
    {
      "english": "square metre",
      "translation": "square metre",
      "word": "súkúà mítà"
    },
    {
      "english": "metric units of measurement",
      "translation": "metric units of measurement",
      "word": "òdiwọ̀n mítà"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "en",
        "3": "metre"
      },
      "expansion": "Borrowed from English metre",
      "name": "bor+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from English metre.",
  "forms": [
    {
      "form": "mítà",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "noun",
        "head": "mítà",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "mítà",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun",
        "2": "mítà",
        "3": ""
      },
      "expansion": "mítà",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mítà"
      },
      "expansion": "mítà",
      "name": "yo-noun"
    }
  ],
  "hyponyms": [
    {
      "english": "kilometre",
      "translation": "kilometre",
      "word": "kìlómítà"
    },
    {
      "english": "centimetre",
      "translation": "centimetre",
      "word": "sẹ̀ǹtímítà"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 12 entries",
        "Pages with entries",
        "Yoruba entries with incorrect language header",
        "Yoruba lemmas",
        "Yoruba nouns",
        "Yoruba terms borrowed from English",
        "Yoruba terms derived from English",
        "Yoruba terms with IPA pronunciation",
        "yo:Metrology",
        "yo:Units of measure"
      ],
      "glosses": [
        "meter, metre (unit of measurement, 100 cm)"
      ],
      "links": [
        [
          "meter",
          "meter"
        ],
        [
          "metre",
          "metre"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/mí.tà/"
    }
  ],
  "word": "mita"
}

Download raw JSONL data for mita meaning in All languages combined (40.6kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.